Nie bez powodu największe firmy i przedsiębiorstwa decydują się na przekazanie projektowania i aranżowania przestrzeni biurowej profesjonalistom. „Jakie błędy w projektowaniu biura można popełnić?” – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez naszych klientów. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń biurowa, sprzyja nie tylko efektywnej pracy czy skupieniu. Może także redukować poziom stresu czy pobudzać kreatywność. Różne kierunki projektowania oraz wykańczania pomieszczeń biurowych będą spójne i realizowały założenia określonych marek.

Jak zaprojektować i zaaranżować biuro?

Nie podlega wątpliwości, że jako firma, która od wielu lat zajmuje się projektowaniem i aranżowaniem przestrzeni biurowych –polecimy skorzystanie z usług profesjonalistów. Dokładnie wiemy w jaki sposób wyposażyć pomieszczenia, aby były one maksymalnie komfortowe i praktyczne, a przy okazji sprzyjały efektywnej pracy. O ergonomicznych stanowiskach pracy, pisaliśmy już osobny artykuł. Nie tylko doradzimy, ale również uchronimy przed popełnianiem podstawowych błędów, które często są powtarzane w polskich biurach.

Błędy w projektowaniu biura się zdążają. Dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się jak zaprojektować i zaaranżować je samodzielnie – koniecznie wykonajcie odpowiedni research. Pozwoli Wam on uniknąć aranżacyjnych wpadek.

 

Jakich błędów unikać podczas projektowania biura?

  • Ścianki działowe

Otwarta przestrzeń to nie tylko moda, która stosowana jest w domach i mieszkaniach. Jeśli masz taką możliwość – otwórz przestrzeń również w swojej firmie. Błędem w projektowaniu biura jest stawianie niepotrzebnych ścianek działowych. Nie tylko ograniczą one ilość dziennego światła, ale utrudnią poruszanie się po firmie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest open space wyposażony w tzw. mobilne ścianki akustyczne. My korzystamy z nowoczesnych produktów polskiej firmy Bejot, ale rynek jest pełen różnych, ciekawych rozwiązań.

Błędy w projektowaniu biura

  • Słabej jakości i niedopasowane do pracowników meble

Bardzo częstym błędem w projektach biur, z którymi mamy styczność jest wybór mebli biurowych. Być może prezentują się one nowocześnie, jednak często zdarzają się złej jakości, co całkowicie psuje ostateczny efekt wizualny. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę czy wybrane biurko lub fotel biurowy, ma możliwość regulacji – tak, aby pracownik, mógł go dostosować do swoich potrzeb. Na rynku znajdziemy sporo rozwiązań, które pozwalają na indywidualizację stanowiska pracy. Mowa tutaj o regulacji oparcia, podłokietników, siedziska czy wysokości blatu.

  • Brak przestrzeni do odpoczynku / wyciszenia

Ostatnio w naszym artykule „Co to jest Biophilic Design?” opisaliśmy sposoby na stworzenie przyjaznej dla pracowników przestrzeni, która będzie sprzyjała ich efektywniejszej pracy. Strefa relaksu, roślinność w biurze, a nawet duża ilość dziennego światła – to wszystko ma ogromny wpływ na samopoczucie, które bezpośrednio przekłada się na nasze działania. Właśnie dlatego dużym błędem w aranżowaniu biura jest nieuwzględnianie na projekcie przestrzeni, w której pracownik będzie mógł spokojnie się zrelaksować, zjeść lub odpocząć.

 

Najczęstsze błędy w projektowaniu biura

Oświetlenie biura

Wyżej opisane błędy w projektowaniu przestrzeni biurowej, aktualnie wiodą swój prym. Jednak na przestrzeni lat, pojawiały się różne problemy, z którymi musieliśmy sobie poradzić. Jednym z nich było oświetlenie. Aktualnie w modzie jest, aby budynki biurowe były przeszklone, więc zwykle nie ma problemu z światłem dziennym. Nadal jednak warto zwrócić uwagę, czy wszystkie pomieszczenia mają odpowiednio rozmieszczone oświetlenie.

Błędna aranżacja przestrzeni biurowej

Projektując i aranżując biuro warto również pamiętać o minimalizmie. Zbyt duża ilość mebli, kolorów, wzorów czy innych akcesoriów – przytłoczy naszych pracowników. Lepiej postawić na mniejszą ilość przedmiotów, ale skupić się, aby każdy z nich był praktyczny i komfortowy.

Błędnie dobrane kolory

Mamy w zwyczaju dopasowywać nasze realizacje do wizualizacji stylistycznej i graficznej naszego klienta. Co za tym idzie, dodatkowe ozdoby ścienne czy kolorystykę mebli biurowych, dopasowujemy kierując się barwami z logotypu firmy. To najczęściej stosowane i zazwyczaj najskuteczniejsze rozwiązanie. Jeśli jednak chcecie zdecydować się na inną kolorystykę, warto najpierw upewnić się, że wybrane barwy na pewno do siebie pasują.

Moda

Oczywiście warto śledzić trendy – sami chętnie realizujemy projekty zgodne z aktualną modą. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich szybko przemijają. W związku z tym, nie warto inwestować w drogie produkty, które w kolejnym sezonie nie będą się już dobrze prezentowały w naszym biurze. Polecamy całą aranżację dopasować do firmy, a nie aktualnych trendów na rynku. W ten sposób, stworzycie oryginalne i bardzo spersonalizowane miejsce.

 

Aranżacja i projektowanie dla firm

Oczywiście błędy w projektowaniu biura są różne i można ich popełnić znacznie więcej! Być może sami wspominacie własne – nie do końca trafione decyzje. Czas to pieniądz – dlatego warto przekazać kwestie związane z urządzaniem biura naszej firmie. Przejrzyjcie nasze realizacje, a w razie pytań skontaktujcie się z nami. Realizujemy projekty zarówno dla polskich jak i zagranicznych firm.