Nie od dziś wiadomo, że w pracy spędzamy długie godziny przy biurku. Właśnie dlatego ergonomiczne stanowisko pracy jest tak istotne i nie należy go bagatelizować. Nieodpowiednia organizacja biurka, fotela czy monitorów mogą mieć istotny wpływ nie tylko na naszą wydajność czy produktywność, ale również na zdrowie. Aranżacja przestrzeni do pracy jest naprawdę niezwykle ważną kwestią. W dłuższej perspektywie czasu, zbagatelizowanie tego może mieć bardzo negatywne skutki. Co więcej, nie tylko pracownik powinien pomyśleć o ergonomii swojego stanowiska pracy, ale odpowiednie warunki, powinien zapewnić mu już sam pracodawca. Jak wpływa na nasze zdrowie źle przygotowane miejsce pracy? Dlaczego tak ważne jest, aby posiadać ergonomiczne stanowisko pracy i na co zwrócić uwagę?

 

Źle przygotowane stanowisko pracy – wpływ na zdrowie

Zbagatelizowanie kwestii przygotowania ergonomicznego stanowiska pracy, może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia – szczególnie w perspektywie długoterminowej. Niewłaściwe ustawienie biurka, fotela czy monitorów może stanowić istotne obciążenie mięśniowo-szkieletowe, co w efekcie spowoduje u nas nie tylko popularny ból szyi i ramion, ale nawet pleców czy dłoni. Złe oświetlenie przy naszym stanowisku pracy, będzie powodowało dużo szybsze męczenie się oczu i zaburzenia koncentracji, a nawet problemy ze wzrokiem. Stres i hałas w pracy to najczęstsze powody przez które pracownicy popełniają błędy, są rozproszeni i nerwowi.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo przygotować stanowisko pracy i zadbać o swoje najbliższe otoczenie. Zleć nam aranżacje przestrzeni biurowej w Twojej firmie.

 

Pozytywny wpływ ergonomicznego miejsca pracy

Źle przygotowane stanowisko pracy może mieć okropne efekty długofalowe. Właśnie dlatego ergonomia pracy jest tak ważna. Ma ona zapewnić pracownikowi komfort, który będzie odpowiednio dostosowany do jego potrzeb anatomicznych, a tym samym zminimalizuje ryzyko zmęczenia. Inwestycja w ergonomiczne stanowiska pracy to nie tylko troska o zdrowie pracownika, ale również zwiększenie wydajności i zaangażowania. Zaopiekowany pracownik czuje się bardziej komfortowo na swoim stanowisku pracy, co w efekcie przekłada się na zyski firmy. Warto zatem zadbać o to, aby nasi pracownicy posiadali prawidłowo przygotowane miejsca pracy.

 

 

Ergonomiczne miejsce pracy ma bezpośredni pozytywny wpływ na:

  • krążenie krwi;
  • poprawę funkcjonowania połączeń nerwowych;
  • redukcję bólu mięśni;
  • zmniejszenie ryzyka poważnych urazów.

 

Ergonomia pracy – jak uchronić się przed urazami podczas pracy przy biurku?

Najważniejsze, aby nawet podczas pracy biurowej być aktywnym i się ruszać. Właśnie dlatego współcześni producenci mebli biurowych zwracają tak dużą uwagę na dostosowywanie swoich produktów do tryby życia pracowników.

  1. Wstań na 15 minut co godzinę. Ułatwi Ci to regulowane meble biurowe, przy którym możesz pracować na stojąco. Znajdziesz je w ofercie polskiego producenta mebli MARO.
  2. Spaceruj podczas odbierania telefonu służbowego. Świetnym pomysłem jest zainstalowanie w biurze budki do odbierania połączeń. Nie tylko wygłusza ona hałas z biura, ale również zmusza pracowników do spaceru. Rewelacyjne budki akustyczne posiada w swojej ofercie polski producent mebli VANK.
  3. Stój podczas spotkań i konferencji. Koniecznie zerknijcie na nasze realizacje dla firmy APTIV gdzie znajdziecie salę konferencyjną z wysokim stołem i krzesłami, które pozwalają na prowadzenie spotkania na stojąco.
  4. Zjedz lunch w pokoju socjalnym. Dobrym nawykiem jest również zjedzenie posiłku nie przy swoim stanowisku pracy. W realizacjach dla naszych klientów, możecie znaleźć wiele aranżacji pomieszczeń dla pracowników, w których mogą spokojnie zjeść i odpocząć.

Czy ergonomia pracy ma wpływ na efektywność pracowników?

Oczywiście, że tak! Nie od dziś wiadomo, że właściwie zaopiekowany pracownik jest dużo bardziej zaangażowany w pracę, co bezpośrednio przekłada się na zyski firmy. Właśnie dlatego już od samego początku, warto zadbać o odpowiednią aranżację miejsca pracy. Zleć wykonanie realizacji przestrzeni biurowej firmie Akccept, aby mieć gwarancję, że Twoi pracownicy będą pracować nie tylko komfortowo, ale również przy profesjonalnych meblach biurowych wyprodukowanych w Polsce. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły naszej oferty.