Trendy w aranżowaniu przestrzeni biurowych dynamicznie zmieniają się na przestrzeni lat. Ostatnie dwa lata, które wprowadziły w nasze życie pandemiczną rzeczywistość, całkowicie odmieniły nasze postrzeganie pracy w biurze. Właśnie dlatego przeprowadzono szeregi badań, które miały za zadanie ustalenie jak wygląda komfortowe miejsce pracy dla pracownika w 2022 roku. Wynikiem jest właśnie Biophilic Design. Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na pytanie- czym jest Biophilic Design?

 

Co to jest Biophilic Design?

Biophilic Design to kierunek w architekturze, budownictwie i kreowaniu otoczenia, który skupia się na człowieku, jego samopoczuciu i wyjątkowej relacji z naturą. Wiele badań dowiodło, że człowiek jest podświadomie powiązany z przyrodą, z której czerpie motywacje, siłę, a nawet równowagę psychiczną. W związku z tym – Biophilic Design to nie tylko moda czy trend, to działanie potwierdzone przez naukowców, którzy zbadali poziom dobrego samopoczucia ludzi pracujących w takich wnętrzach. Idea ta ma za zadanie połączyć elementy naturalne w projektach architektonicznych i urbanistycznych. Dzięki aranżacji przestrzeni biurowej zgodnej z Biophilic Design możemy zyskać wiele korzyści dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Skąd wzięła się idea Biophilic Design?

Idea czy trend Biophilic Design pochodzi z lat 80 XX wieku, kiedy to amerykański naukowiec i biolog Edward O. Wilson postawił bardzo ciekawą hipotezę. Dotyczyła ona właśnie silnej więzi, która łączy człowieka z naturą. Ponieważ wywodzimy się z natury, podświadomie będziemy szukać stabilizacji w kontakcie z przyrodą. Lata i setki badań dowiodły, że hipoteza ta jest prawdziwa, a wynika ona z naszych pierwotnych instynktów oraz potrzeb. Zwiększone tempo rozwoju i urbanizacji sprawia, że jeszcze bardziej ciągnie nas do świata przyrody. Właśnie tutaj pojawia się Biophilic Design jako rozwiązanie tego problemu.

 

Wpływ natury na zdrowie

Nie trzeba długo szukać, aby znaleźć badania, które jasno mówią o tym, że ludzie żyjący w mocno rozwiniętych miastach tracą na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Bardzo często pracujemy w niewygodnych dla nas pozycjach, które niewiele mają wspólnego z ergonomią miejsca pracy. Wystarczy dodać do tego sztuczne światło i ciągłe towarzystwo komputera oraz hałasu w otoczeniu – uczucie przytłoczenia gwarantowane. Gdy do aranżacji przestrzeni biurowej wprowadzamy Biophilic Design możemy zyskać naprawdę wiele!

  • Zapobieganie depresji i złemu samopoczuciu – kontakt człowieka z naturą skutecznie zapobiega depresji i poprawia samopoczucie. Duża ilość roślin oraz naturalnych materiałów w biurze może odpowiadać nawet kilkuminutowemu spacerowi w lesie!
  • Zmęczone oczy – sztuczne oświetlenie w biurze znacznie wpływa na przemęczenie oczu oraz na złą jakość snu. Właśnie dlatego otwarcie biura na outdoor zdecydowanie poprawi jakość pracy pracowników.
  • Jakość pracy – zaopiekowany pracownik będzie pracował bardziej efektywnie co bezpośrednio przełoży się na zyski firmy.

 

Jak wprowadzić Biophilic Design do swojego biura?

Od lat projektujemy i realizujemy aranżacje biur w polskich i zagranicznych firmach. Właśnie dlatego, takie wystroje polecamy zlecić profesjonalistą, którzy wykonają aranżację przestrzeni biurowej zgodnie ze sztuką. Decydując się na samodzielne projektowanie wnętrz, trzeba pamiętać o bardzo wielu równych aspektach, które mają wpływ nie tylko na praktyczność, ale również komfort pracy. Jakie elementy Biophilic Design możemy wprowadzić do swojego biura?

 

Zielone ściany

Zielone ściany to tak zwane ogrody wertykalne, które można zainstalować w każdym biurze. Polega to na umieszczeniu w odpowiedni sposób mchu, trawy, a nawet kwiatów na ścianie. W bardzo niewielu przypadkach, nie ma możliwości zainstalowania prawdziwej zieleni – wtedy można posiłkować się sztuczną roślinnością.

Biophilic Design

 

Strefa relaksu

Realizując aranżacje dla naszych klientów, coraz więcej firm decyduje się właśnie na stworzenie strefy relaksu dla swoich pracowników. Jest to nic innego jak wygospodarowanie pomieszczenia, które otoczone jest dużą ilością roślin np. w donicach. Wystarczy dodać do tego naturalne światło lub przestrzeń otwartą na zewnątrz i mamy doskonałe miejsce do relaksu dla pracowników.

 

Open Space

Wiele firm nadal decyduje się na open space, czyli jedno pomieszczenie, w którym pracuje wiele osób. Zwykle takie miejsca są bardzo przytłaczające, chyba, że zostaną odpowiednio zaaranżowane. Tutaj na pomoc przychodzi trend z dużą ilością okien, które dają nam naturalne światło. Dodatkowo można również zainwestować w np. wiszące kwiaty. Jedną z nowości, na które nasi klienci decydują się coraz częściej to tzw. budki wyciszające dostępne w ofercie np. producenta mebli Bejot.

 

Biophilic Design w biurze

Decydując się na wdrożenie w swojej firmie elementów idei Biophilic Design warto skorzystać z naszej pomocy w aranżacji przestrzeni. Nie każde rozwiązanie będzie odpowiednie do typu działalności i pomieszczenia. Dlatego warto zaufać profesjonalistom, którzy współpracują z najlepszymi producentami mebli na rynku. Sprawdź ofertę firmy Akccept i skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów.