Prawidłowe przygotowanie stanowiska pracy – ergonomiczne miejsce pracy

O tym, że ergonomiczne stanowisko pracy jest niezwykle ważne pisaliśmy bardzo szeroko w naszym wpisie „Ergonomiczne stanowisko pracy – czy ma znaczenie na pracę?”. Ważne jest jednak, aby odpowiednio je przygotować. Właściwie dostosowane oświetlenie, meble biurowe i otoczenie, w którym pracujemy, ma bezpośredni wpływ na nasz komfort, zdrowie czy efektywność. Inwestowanie w prawidłowe przygotowanie miejsca pracy dla swoich pracowników, ma bezpośredni wpływ i przełożenie na zyski firmy. Jak powinno wyglądać prawidłowo przygotowane stanowisko pracy?

 

Jak powinno prawidłowo wyglądać stanowisko pracy?

 

Już wiemy, że prawidłowe przygotowanie stanowisko pracy jest bardzo ważne i ma istotny wpływ nie tylko na nasz komfort, ale również zdrowie. Na ergonomicznie przygotowane miejsce pracy ma wpływ wiele różnych czynników. Zatem jak najlepiej dopasować ergonomiczne miejsce pracy?

 

Jak dopasować oparcie?

Bardzo ważne jest, aby nasze krzesło było dopasowane do kręgosłupa. Oparcie ma za zadanie wspierać go i pozwolić mu odpocząć. Właśnie dlatego musimy zadbać, aby nasz fotel biurowy posiadł łuk na oparciu, który będzie pokrywać się z dolną częścią naszych pleców. Jeśli posiadamy odchylane oparcie, należy tak ustawić kąt, aby był on otwarty, a napięcie nie było ani zbyt sztywne, ani swobodne. Rewelacyjne rozwiązania krzeseł i foteli biurowych znajdują się w ofercie polskiego producenta mebli Profim.

 

Podłokietnik w fotelu biurowym

Istotna jest również wysokość podłokietników w fotelach biurkowych, która nie powinna przekraczać wysokości łokci siedzącego. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie opuszczanego biurka, które możemy odpowiednio obniżyć. Nasze przedramiona powinny być równoległe do biurka, a ramiona rozluźnione.

 

Jak ustawić monitor w miejscu pracy?

Monitor powinien znajdować się w odległości wyciągniętego ramienia. Z kolei jego wysokość powinna być ustawiona tak, aby linia wzroku stykała się z górną granicą dwóch trzecich wysokości monitora. Pamiętajcie również o odpowiednim ustawieniu i dostosowaniu do warunków otoczenia – jasności i kontrastu ekranu.

 

 

Jak dopasować siedzisko fotela?

Wysokość fotela, powinna być ustawiona w taki sposób, aby nasze nogi były prawie równoległe do podłogi, a stopy wygodnie oparte o podłoże. Warto zainwestować w krzesło biurowe, które posiada regulację głębokości siedziska. Wtedy powinniśmy ją ustawić tak, aby pomiędzy fotelem, a tyłem kolan zachować około 2-3 palce odstępu.

 

Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy

Niezwykle ważne jest, aby każdy pracownik posiadał dodatkowe źródło światła w postaci np. lampy biurkowej. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście światło naturalne, jednak w wielu miejscach niestety pracodawca nie jest w stanie go zapewnić. Z drugiej strony, kiedy światło słoneczne w pomieszczeniu jest zbyt mocne, przez co odbija się od ekranu – warto pomyśleć o zamontowaniu żaluzji lub rolet.

 

Ergonomiczne miejsce pracy

Prawidłowo przygotowane stanowisko pracy to nie tylko profesjonalne meble biurowe, ale również odpowiednia aranżacja pomieszczeń do pracy, w którym przebywają pracownicy. Trzeba pamiętać, aby każdy posiadał odpowiednią ilość przestrzeni do pracy, a wszystkie meble były ustawione w odpowiednich odstępach od siebie. Przykładowo: odległość między sąsiadującymi ze sobą monitorami, powinna wynosić minimum 0,6 metra. Każdy pracownik musi mieć odpowiednią ilość miejsca na wygodne ułożenie nóg czy naturalną obsługę klawiatury. Przygotowanie biura, praktycznie i zgodnie z ergonomią miejsca pracy, możecie zostawić firmie Akccept, która od wielu lat przygotowuje projekty biur polskich firm. Zapoznaj się z nasza ofertą, a w razie dodatkowych pytań skorzystaj z formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej.