Akustyka to czysta fizyka. Mówi ona o powstawaniu i oddziaływaniu fal akustycznych oraz zajmuje się percepcją dźwięku. Możemy ją podzielić na bardzo wiele różnych kategorii. Brzmi skomplikowanie, prawda? Właśnie dlatego odpowiednia akustyka pomieszczeń biurowych jest ważna, ale bardzo trudna do zorganizowania. Na szczęście znajdziemy na rynku rozwiązania, które są bardzo dobrze przemyślane. Zostały zaprojektowane tak, aby skutecznie rozwiązywać nasze problemy.

 

Dlaczego warto zadbać o właściwą akustykę pomieszczeń biurowych?

Współczesne biura zwykle są oparte o rozwiązania open space, które jak wszystko – ma swoje wady i zalety. Jedną z wad jest właśnie nadmiar bodźców, na które jesteśmy narażeni. Dlatego tak popularne stało się organizowanie stref relaksu czy otwieranie biur na zewnątrz. W ten sposób staramy się umożliwić pracownikom firmy, bardziej kreatywne myślenie i poprawić ich zadowolenie z miejsca pracy. Odpowiednia organizacja biura jest niezwykle ważna. Zapewnienie pracownikom przestrzeni do rozmów telefonicznych – szczególnie jeśli pracują w open space – podnosi ich komfort pracy.

 

Jak wpływa zła akustyka pomieszczeń biurowych na pracę?

Badania z ostatnich lat wskazują, że 90% pracowników odczuwa – mniej lub bardziej – negatywny wpływ hałasu. Skutki bezpośrednio przekładają się na efektywność ich pracy. W naszym organizmie pojawia się nadmiar kortyzolu, który wpływa na układ nerwowy. W ten sposób osłabiamy swoją pamięć krótkotrwałą i słabiej łączymy fakty.

 

Wpływ złej akustyki na pracownika:

  • Narastający stres;
  • Zwiększa się ilość popełnianych błędów;
  • Spada jakość pracy;
  • Zadania są wykonane mniej precyzyjnie;
  • Zmniejsza się motywacja do pracy.

Oczywiście należy pamiętać, że każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony, nasz pracownik potrzebuje ciszy, a z drugiej – interakcji z innymi. Do szczęścia potrzebujemy również prywatności, która pozwoli nam na spokojną rozmowę z klientem i odizolowanie się od tłumu.

 

Akustyka pomieszczeń biurowych

Boksy akustyczne

Na rynku pojawiły się już rozwiązania, które pozwalają na szybkie odizolowanie się od hałasu. Pozwalają one skupić się lub wykonać ważną rozmowę telefoniczną, która może przeszkadzać naszym współpracownikom. Mowa tutaj o boksach akustycznych, które dostępne są w różnych konfiguracjach, kolorach i izolacyjności ścian. Nasza firma chętnie korzysta z rozwiązań polskiego producenta mebli biurowych VANK. Cenimy ich za najlepszą jakość oraz bogatą ofertę, którą możemy dopasować do naszych realizacji.

 

Panele i ekrany akustyczne

Innym ciekawym stylistycznie, a jednocześnie skutecznym sposobem jest zastosowanie ekranów i paneli akustycznych. Możecie je zaobserwować w naszej realizacji dla firmy Dussman. Pięknie prezentujące się panele znaleźliśmy w ofercie firmy Hidebooth. Nie ograniczają one światła dziennego, ani nie utrudniają poruszania się po biurze. Mobilne ścianki wykonane są ze specjalnych materiałów, które charakteryzują się różnym poziomem pochłaniania dźwięku.

 

Przyjazne warunki do pracy

Każda firma spotyka się z kreatywnymi wyzwaniami. Często musi rozwiązywać problemy lub znajdować oryginalne rozwiązania. Hałas w pomieszczeniu znacząco zmniejsza możliwości kognitywne pracowników. Cisza pozwala nam na dokładne analizowanie zgromadzonych informacji i uwalnianie swojego potencjału. Jeśli stawiacie na wyższą jakość pracy – koniecznie skontaktujcie się z nami, aby ustalić najefektywniejszy sposób na uzyskanie odpowiedniej akustyki w waszej przestrzeni biurowej.